Rizika vasektomie, komplikace, sex po vasektomii a další

Pokud nenajdete odpověď na vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat, rádi odpovíme na všechny dotazy.

 • Jak probíhá vasektomie?

  Bezskalpelová vasektomie se provádí v lokální anestezii dvěma malými vpichy na šourku, celý výkon trvá kolem pěti minut a je detailně popsán zde.
  Vasektomie bez skalpelu

  Kdy mohu mít první pohlavní styk po provedení vasektomie?

  Po bezskalpelové vasektomii je možné mít nekoitální pohlavní styk (bez zavedení penisu do pochvy) nebo masturbaci hned po výkonu. Koitální aktivity je vhodné 2-3 dny odložit až do zahojení ranek.

  Jaké je riziko, že budu mít po vasektomii nějaké komplikace?

  Komplikace jako jsou krvácení, bolest a zánět jsou uváděny při použití bezskalpelové vasektomie u 2,3 % případů, z toho bolestivost v místě zákroku 1 %. Rizika zákroku jsou minimální.

  Zvyšuje vasektomie výskyt nádorů?

  Na velkých souborech pacientů bylo prokázáno, že provedení vasektomie nezvyšuje riziko vzniku nádoru prostaty, varlat či jiných orgánů.

  Jaké je porovnání vasektomie s ženskou antikoncepcí?

  Ženská tabletová antikoncepce je poměrně drahou záležitostí, jejíž cena narůstá dobou užívání. U vasektomie se jedná o jednorázovou investici, která v součtu vychází levněji. Užívání hormonální antikoncepce má vyšší míru selhání než provedená vasektomie. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce může přinášet ženám mnohá zdravotní rizika. Vasektomie je daleko méně zdravotně zatěžující. Vasektomie je považována za metodu nevratnou, viz výše, oproti tomu ženě se po vysazení hormonální antikoncepce plodnost vrací.

  Mohou se po vasektomii vyskytnou chronické bolesti varlete nebo nadvarlete?

  V literatuře je popsána ojedinělá možnost vzniku chronických bolestí varlete či nadvarlete, ale doposud nebyl identifikován mechanismus vzniku těchto bolestí. V případě vzniku chronických bolestí varlete je možné odstranit nadvarle (varle i jeho hormonální produkce zůstane zachováno), či znovu zprůchodnit chámovod, případně provést mikrochirurgickou denervaci varlete, která přeruší nervy vedoucí vzruchy od varlete.

  Může po vasektomii dojít k zánětu nadvarlete?

  Při chronickém zánětu nadvarlete může po vasektomii dojít k jeho akutnímu vzplanutí, tento stav je dobře léčitelný antibiotiky.

  Jaké jsou možnosti antikoncepce pro muže?

  Mezi mužské formy antikoncepce se řadí použití kondomu a přerušovaná soulož. Vasektomie je považována za formu sterilizace- nevratného způsobu antikoncepce.

  Je možná injekční sterilizace u muže?

  Ve Spojených státech se sterilizace injekční metodou provádí, ale její spolehlivost není stejně vysoká jako u přerušení chámovodů. Ve státech Evropské unie dosud injekční sterilizace možná není.

  Je možná aplikace IVD (Intra Vas Device) jako alternativa vasektomie?

  Použití IVD není pro EU schváleno. Kolegové v USA od používání tohoto zařízení ustupují, protože jeho účinnost není 100% a obnovení plodnosti po jeho vyjmutí také ne.

  Jaké je riziko oplodnění přes vasektomii?

  Extrémně nízké. Ve velkých studiích to ale nikdy není 0 %. Je to dáno tím, že ne všechny kliniky provádějí kontrolní spermiogram po vasektomii a existuje malé riziko nadpočetného chámovodu či srůstu chámovodů ihned po vasektomii. Kontrolní spermiogram tyto abnormality odhalí. Tedy po vasektomii s provedením kontrolního spermiogramu se riziko oplodnění limitně blíží nule.

  Je možné hrazení vasektomie pojišťovnou?

  Vasektomie není zdravotními pojišťovnami v ČR hrazena. Je možné ve specifických případech požádat revizního lékaře pojišťovny o úhradu zákroku, ale dle našich zkušeností, většinou úhradu neschválí.

  Co je to vasektomie?

  Vasektomie je nejspolehlivější metodou mužské antikoncepce, jedná se o přerušení chámovodů- cest, které vedou spermie od varlat k močové trubici.
  Vasektomie

  Jak funguje vasektomie?

  Po přerušení chámovodů se spermie nemohou dostat z varlat a nadvarlat. Tím je znemožněno oplodnění. Spermie se po vasektomii stále tvoří, ale po čase dojde k jejich samovolnému rozkladu.

  Kdy je vhodné provést vasektomii?

  Z celosvětových statistik vyplývá, že vasektomie je nejvhodnější pro muže, kteří mají již takový počet dětí, co si představovali a kteří mají stabilní vztah.

  Od kolika let je možné podstoupit vasektomii?

  Český právní řád umožňuje podstoupení vasektomie na vlastní žádost od 21 let. Z medicínských důvodů je možno podstoupit vasektomii již od 18 let, ale je nutné posouzení odborníky.

  Kdo provádí vasektomii?

  Výkony jsou prováděny zkušenými operatéry, máme na kontě více než 1500 zákroků, což je výhodou z důvodu vysoké operační praxe. Operatéry jsou Dr. Lukáš Bittner a Dr. Otakar Štanc. Více informací naleznete zde.

 • Změní se něco po vasektomii v sexuální oblasti?

  Vasektomie nemá žádný vliv na kvalitu erekce, prožívání orgasmu (vyvrcholení) a dosahování ejakulace (výronu semene). Objem ejakulátu se sníží o 3-5 %, většina semene totiž pochází z prostaty a semenných váčků. Provedení vasektomie nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido (sexuální touhu).
  Jen 3-5 % ejakulátu pochází z varlat, zbytek je z prostaty a semenných váčků

  Ze studií vyplývá, že muži po vasektomii mají více pohlavních styků a více si je užijí (neobávají se nechtěného oplodnění a nemusejí používat kondom, přerušovanou soulož a další metody bránící spontánnosti sexuálního styku) a tito muži mají i více sexuálních partnerek.

  Je vasektomie doopravdy nevratná?

  Spermie jsou ve varlatech stále produkovány i po vasektomii. Ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je po deseti letech od vasektomie jen kolem 50-60 % a klesá s časem. Další možností je odebrání spermií přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést umělé oplodnění (IVF).

  Co se děje se spermiemi po vasektomii, když nemohou odcházet pryč?

  Tělo je po určité době samo odbourá. Varlata se po vasektomii nijak nezvětšují. Nadvarle, což je odvodná sktruktura na zadní straně varlete, se lehce zvětší. Zvětšení je neznatelné, cca 1 mm na šířku.

  Budou po vasektomii varlata v šourku na stejném místě?

  Chámovod nemá pro varle žádnou podpůrnou funkci. Varlata jsou umístěna ve svých obalech a jsou fixována vazy a svalem. Po vasektomii se poloha varlete v šourku nezmění a ani šourek nebude více "viset".

  Co se stane, pokud budou v kontrolním spermiogramu nalezeny spermie?

  Nejpravděpodobněji se jedná o nedokonalé očištění od zbylých spermií- což jsme schopni z parametru spermiogramu poznat. Asi 2 % mužů potřebují k očištění od spermií delší čas než jsou 3 měsíce. Další spermiogram následkuje za 6 týdnů.
  Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo ke srůstu chámovodu, případně bychom neodhalili přítomnost nadpočetného chámovodu, garantujeme, že nadpočetný chámod, případně srostlý chámovod přerušíme bez jakýchkoliv dalších finančních nákladů.

  Jaký je rozdíl mezi bezskalpelovou a klasickou skalpelovou metodou?

  K provedení bezskalpelové vasektomie jsou třeba specifické nástroje, které umožní rychlé zachycení chámovodu a jeho vytažení nad povrch kůže z malého vpichu. Tato metoda snižuje jak bolestivost, tak dobu trvání zákroku a taktéž minimalizuje množství komplikací. Při klasické metodě vasektomie je šourek rozříznut skalpelem a následně vyhledáván chámovod. Průběh bezskalpelové vasektomie je popsán zde.

  Změní se nějak orgasmus po vasektomii?

  Ne, po vasektomii není žádní změna v prožívání, ani v dosahování orgasmu, pouze objem spermatu se sníží maximálně o 5 %.

  Kdo jako první provedl bezskalpelovou vasektomii?

  V roce 1974 čínský lékař Li Shunqiang. V Číně bylo provedeno více než 8 milionů těchto operací. V USA, kde je vasektomie velmi populární antikoncepční metodou, se začala bezskalpelová metoda používat v roce 1988 a odtud se šíří dále. Ročně je v USA provedeno 500 tisíc operací převážně bez použití skalpelu.

  Jaká je cena mužské sterilizace?

  Kompletní cena zákroku na naší klinice je 13.000,- Kč. Bližší informace naleznete zde.

  Je možná hormonální antikoncepce u muže?

  Na toto téma již mnoho let probíhají studie, ale do klinické praxe zatím nebyl vydán žádný přípravek. Dosud zkoušené látky buď měly mnoho nežádoucích účinků, nebo malou spolehlivost.

  Píše se vasektomie, nebo vazektomie?

  Dle doporučení Ústavu pro jazyk český je správnější psaní slova se "z", ale obě varianty jsou možné. Ale stále je vyhledávanější a používanější vasektomie se "s". Z tohoto důvodu na webu kombinujeme obojí.

  Je možné zvětšení a otok varlete po vasektomii?

  Ano, teoreticky to možné je, ale není to pravděpodobné. V některých případech může dojít po provedení zákroku ke vzplanutí chronického zánětu v oblasti nadvarlete, to je léčitelné antibiotiky. Pokud dojde k pooperačnímu otoku, ten většinou ustoupí během několika dnů. Hojení je možné podpořit chlazením šourku a užíváním volně prodejného léku Aescin.

  Kde se provádí vasektomie?

  Bezskalpelovou vasektomii provádíme na našich klinikách v Praze Chabrech a Olomouci. Bližší informace naleznete zde.

  Co to znamená "vasektomie"?

  Latinsky je "vás" céva, řecky "ektomé" vynětí. Tedy se jedná o chirurgické odnětí části chámovodu (vas deferens).

  Jaký počet vasektomií jste provedli?

  Od února 2015 do 07. 08. 2020 jsme provedli 1523 bezskalpelových vasektomií.

Vasektomie bez skalpelu

Nejspolehlivější mužská antikoncepce

Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.