Rizika vasektomie, komplikace, sex po vasektomii a další
Pokud nenajdete odpověď na vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat, rádi odpovíme na všechny dotazy.
Pokud nenajdete odpověď na vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat, rádi odpovíme na všechny dotazy.
Bezskalpelová vasektomie se provádí v lokální anestezii dvěma malými vpichy na šourku, celý výkon trvá kolem pěti minut a je detailně popsán zde.
Po bezskalpelové vasektomii je možné mít nekoitální pohlavní styk (bez zavedení penisu do pochvy) nebo masturbaci hned po výkonu. Koitální aktivity je vhodné 2-3 dny odložit až do zahojení ranek.
Komplikace jako jsou krvácení, bolest a zánět jsou uváděny při použití bezskalpelové vasektomie u 2,3 % případů, z toho bolestivost v místě zákroku 1 %. Rizika zákroku jsou minimální.
Na velkých souborech pacientů bylo prokázáno, že provedení vasektomie nezvyšuje riziko vzniku nádoru prostaty, varlat či jiných orgánů.
Ženská tabletová antikoncepce je poměrně drahou záležitostí, jejíž cena narůstá dobou užívání. U vasektomie se jedná o jednorázovou investici, která v součtu vychází levněji. Užívání hormonální antikoncepce má vyšší míru selhání než provedená vasektomie. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce může přinášet ženám mnohá zdravotní rizika. Vasektomie je daleko méně zdravotně zatěžující. Vasektomie je považována za metodu nevratnou, viz výše, oproti tomu ženě se po vysazení hormonální antikoncepce plodnost vrací.
V literatuře je popsána ojedinělá možnost vzniku chronických bolestí varlete či nadvarlete, ale doposud nebyl identifikován mechanismus vzniku těchto bolestí. V případě vzniku chronických bolestí varlete je možné odstranit nadvarle (varle i jeho hormonální produkce zůstane zachováno), či znovu zprůchodnit chámovod, případně provést mikrochirurgickou denervaci varlete, která přeruší nervy vedoucí vzruchy od varlete.
Při chronickém zánětu nadvarlete může po vasektomii dojít k jeho akutnímu vzplanutí, tento stav je dobře léčitelný antibiotiky.
Mezi mužské formy antikoncepce se řadí použití kondomu a přerušovaná soulož. Vasektomie je považována za formu sterilizace- nevratného způsobu antikoncepce.
Ve Spojených státech se sterilizace injekční metodou provádí, ale její spolehlivost není stejně vysoká jako u přerušení chámovodů. Ve státech Evropské unie dosud injekční sterilizace možná není.
Použití IVD není pro EU schváleno. Kolegové v USA od používání tohoto zařízení ustupují, protože jeho účinnost není 100% a obnovení plodnosti po jeho vyjmutí také ne.
Velmi nízké. Ve velkých studiích to ale nikdy není 0 %. Existuje malé riziko nadpočetného chámovodu či srůstu chámovodů po vasektomii. Kontrolní spermiogram tyto abnormality odhalí. Vazektomie je nejspolehlivější formou antikoncepce, viz Pearlův index.
Vasektomie není zdravotními pojišťovnami v ČR hrazena. Je možné ve specifických případech požádat revizního lékaře pojišťovny o úhradu zákroku, ale dle našich zkušeností, většinou úhradu neschválí.
Vasektomie je nejspolehlivější metodou mužské antikoncepce, jedná se o přerušení chámovodů- cest, které vedou spermie od varlat k močové trubici.
Po přerušení chámovodů se spermie nemohou dostat z varlat a nadvarlat. Tím je znemožněno oplodnění. Spermie se po vasektomii stále tvoří, ale po čase dojde k jejich rozkladu.
Z celosvětových statistik vyplývá, že vasektomie je nejvhodnější pro muže, kteří mají již takový počet dětí, co si představovali a kteří mají stabilní vztah.
Český právní řád umožňuje podstoupení vasektomie na vlastní žádost od 21 let. Z medicínských důvodů je možno podstoupit vasektomii již od 18 let, ale je nutné posouzení odborníky.
Výkony jsou prováděny zkušenými operatéry, máme na kontě více než 5000 zákroků, což je výhodou z důvodu vysoké operační praxe. Operatéry jsou Dr. Lukáš Bittner, Dr. Otakar Štanc, Dr. Kateřina Šrámková, Dr. Jakub Řezáč, Dr. David Čapka a Dr. Nicola Hromčíková. Více informací naleznete zde.
Jedna z možných technik vazektomie je ponechání konce od varlete bez podvazu - vazektomie s otevřeným koncem. Na toto téma byly publikovány práce, které uváděly že při ponechání volného konce chámovodu se sníží riziko komplikací, zejména zánětů. Ale při podrobném prozkoumání a porovnáním více publikovaných studií tyto výhody potvrzeny nebyly. Aktuálně není doporučení provádět vazektomie s otevřeným koncem Evropskou urologickou společností, ani Americkou urologickou společností.
Tlak ve varlatech při sexuální abstinenci, nebo při dlouhém vzrušení, je většinou způsoben stažením hladkých svalů v oblasti nadvarlete. Stažení svalů povolí po dosažení orgasmu. Vazektomie na tento jev nemá vliv.
Možnosti parkování pro jednotlivé kliniky je popsány zde.
Nejprve je třeba nainstalovat aplikaci Microsoft Teams a založit si účet. Teams si můžete stáhnout zde. Dále si rezervujte termín konzultace přes videohovor, to je možné zde. Při rezervaci je třeba do formuláře zadat e-mail, který máte registrovaný v Teams. Před konzultací, prosím, zkontrolujte funkčnost Vašeho mikrofonu a kamery. Ve vybraném termínu se s Vámi spojíme. Naše adresa v Teams je teams@vazektomie.onmicrosoft.com.
Vasektomie nemá žádný vliv na kvalitu erekce, prožívání orgasmu (vyvrcholení) a dosahování ejakulace (výronu semene). Objem ejakulátu se sníží o 3-5 %, většina semene totiž pochází z prostaty a semenných váčků. Provedení vasektomie nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido (sexuální touhu).
Ze studií vyplývá, že muži po vasektomii mají více pohlavních styků a více si je užijí (neobávají se nechtěného oplodnění a nemusejí používat kondom, přerušovanou soulož a další metody bránící spontánnosti sexuálního styku) a tito muži mají i více sexuálních partnerek.
Spermie jsou ve varlatech stále produkovány i po vasektomii. Ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je po deseti letech od vasektomie jen kolem 50-60 % a klesá s časem. Další možností je odebrání spermií přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést umělé oplodnění (IVF).
Tělo je po určité době samo odbourá. Varlata se po vasektomii nijak nezvětšují. Nadvarle, což je odvodná sktruktura na zadní straně varlete, se lehce zvětší. Zvětšení je neznatelné, cca 1 mm na šířku.
Chámovod nemá pro varle žádnou podpůrnou funkci. Varlata jsou umístěna ve svých obalech a jsou fixována vazy a svalem. Po vasektomii se poloha varlete v šourku nezmění a ani šourek nebude více "viset".
Nejpravděpodobněji se jedná o nedokonalé očištění od zbylých spermií- což jsme schopni z parametru spermiogramu poznat. Asi 2 % mužů potřebují k očištění od spermií delší čas, než jsou 3 měsíce. Další spermiogram následuje za 6 týdnů.
Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo ke srůstu chámovodu, případně bychom neodhalili přítomnost nadpočetného chámovodu, garantujeme, že nadpočetný chámovod, případně srostlý chámovod přerušíme bez jakýchkoliv dalších finančních nákladů.
K provedení bezskalpelové vasektomie jsou třeba specifické nástroje, které umožní rychlé zachycení chámovodu a jeho vytažení nad povrch kůže z malého vpichu. Tato metoda snižuje jak bolestivost, tak dobu trvání zákroku a taktéž minimalizuje množství komplikací. Při klasické metodě vasektomie je šourek rozříznut skalpelem a následně vyhledáván chámovod. Průběh bezskalpelové vasektomie je popsán zde.
Ne, po vasektomii není žádní změna v prožívání, ani v dosahování orgasmu, pouze objem spermatu se sníží maximálně o 5 %.
V roce 1974 čínský lékař Li Shunqiang. V Číně bylo provedeno více než 8 milionů těchto operací. Profesor Goldstein techniku vylepšil a představil v USA, kde se bezskalpelová vasektomie od roku 1988 stala velmi populární antikoncepční metodou. Ročně je v USA provedeno 500 tisíc operací převážně bez použití skalpelu.
Kompletní cena zákroku na naší klinice je 17.000,- Kč. Bližší informace naleznete zde.
Na toto téma již mnoho let probíhají studie, ale do klinické praxe zatím nebyl vydán žádný přípravek. Dosud zkoušené látky buď měly mnoho nežádoucích účinků, nebo malou spolehlivost.
Dle doporučení Ústavu pro jazyk český je správnější psaní slova se "z", ale obě varianty jsou možné. Ale stále je vyhledávanější a používanější vasektomie se "s". Z tohoto důvodu na webu kombinujeme obojí.
Ano, teoreticky to možné je, ale není to pravděpodobné. V některých případech může dojít po provedení zákroku ke vzplanutí chronického zánětu v oblasti nadvarlete, to je léčitelné antibiotiky. Pokud dojde k pooperačnímu otoku, ten většinou ustoupí během několika dnů. Hojení je možné podpořit chlazením šourku a užíváním volně prodejného léku Aescin.
Bezskalpelovou vasektomii provádíme v klinikách v Praze a Olomouci. Bližší informace naleznete zde.
Latinsky je "vás" céva, řecky "ektomé" vynětí. Tedy se jedná o chirurgické odnětí části chámovodu (vas deferens).
Po drobných chirurgických zákrocích se doporučuje darování krve s odstupem jednoho měsíce.
Nátlak, ani přemlouvání nejsou optimální přístupy. Ideální je společně zvážit všechny dostupné možnosti ve vaší situaci a vasektomie z nich většinou vychází jako nejméně zatěžující, nejkomfortnější a nejspolehlivější metoda.
Od února 2015 do konce dubna 2024 jsme provedli 5027 bezskalpelových vasektomií.